Üzerinde bir kadın rölyefi ve Luvi hiyeroglifi ile yazılmış yazıt bulunan stel. İki parçalı stelin üst parçasının Hama’nın (Suriye) 20 km kuzeybatısındaki Meharde köyünde, Asi ırmağı kıyısında bulunmuştur. Alt parça ise 1980’lerde eski eser tacirlerinin elinde ortaya çıkmıştır. İkisi parça beraber 2 metreden fazla yüksekliğe sahiptir. Steldekı kadın figürü ve yanındaki daha küçük bir figür çömelmiş bir aslanın üzerinde durur vaziyette gösterilmiştir. Rölyefin altında, ve stelin yan ve arka yüzünde yer alan yazıtta stelin Walastinli kral Taita tarafından ‘Ülkenin Kraliçesi’ diye anılan bir tanrıçaya ithaf edildiği belirtilmektedir. Üst parça Halep Müzesi’ndedir.

Luvi hiyeroglif yazıtlı bir diğer stel de Meharde köyünün kuzeyindeki Sheizar Hisarı’nın yakınında bulunmuştur. İlginç olarak bu stel de iki parçadır ve üst parçası Beyrut, alt parçası ise Hama Müzesi’ndedir. Üst bölümü yuvarlak olan stelin ön ve yan yüzlerinde yer alan yazıtın içeriğinde belirtildiğine göre “Walastin ülkesinin kahramanı Taita’nın eşi Kupapiya” için yazılmıştır ve “Ülkelerin İlahi Kraliçesi“ne burada da atıfta bulunulmuştur. Taita’ya ait Halep yazıtlarıyla bağlantılı olarak steller yaklaşık olarak MÖ 11. yüzyıla tarihlenmiştir.

Yer ismi Walastin Tell Tayinat’da da görülmektedir ve Halep yazıtlarından birinde gözüken Palistin ile birlikte Filistin (Palestine) kelimesiyle alakalı olduğu düşünülmektedir (bkz. Hawkins, NEA 72, 164-73).

Hitit Anıtları – Meharde
Tayfun Bilgin

Yakındaki Yazıtlar